A Roma Koordinációs Tanács (ROK-T) ajánlást fogalmazott meg az Európai Unió 2014–2020-as támogatási időszakára készülő tervezetről és megtárgyalta a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia végrehajtásának a 2012-2014. évekre szóló kormányzati intézkedési tervezetét. A ROK-T elnöki feladatait Kovács Zoltán, az EMMI társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára látta el.

A tanács ülésén az első napirendi pont témájában a Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság tájékoztatta a résztvevőket a Stratégia programjairól, amelyek a minél korábbi beavatkozást szolgálják. A szegénység családon belüli átörökítését akadályozzák a gyermek jól-lét és az oktatás területén a Biztos Kezdet Gyerekházak, az Integrált Pedagógiai Rendszer, valamint a mentorálást is tartalmazó ösztöndíj programok. E projektek mintegy 75 milliárd Ft hazai és EU-s forrás felhasználásával szolgálják az esélyegyenlőség megvalósulását.

Ezt követően a testület a Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság előterjesztése alapján megvitatta a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiáról és végrehajtásának a 2012–2014. évekre szóló kormányzati intézkedéseiről szóló közös beszámoló tervezetét, majd Magyarország 2013. évi Nemzeti Reform Programja került napirendre.

A Stratégia alapelve, hogy komplex szemléletű programokkal támogatja a felzárkózást, a gyermekszegénység, a minőségi közszolgáltatások (integrált oktatás, egészségügyi alapellátás, közösségfejlesztés), a munkaerő-piaci integráció, a lakhatási szegregáció, valamint a romákkal szembeni diszkrimináció területein keresztül. Az ülés második fő napirendi pontjaként beszámolót halhattak a tanács tagjai az Európai Uniós források 2014–2020-as támogatási időszaka tervezéséről, amely kiemelt fontosságú, tekintve, hogy a szegénység elleni küzdelem összetett, nagy fejlesztési igényű kihívás, amelyben nélkülözhetetlen a folyamatos támogatói jelenlét.

A 2011 szeptemberében a kormány által életre hívott Roma Koordinációs Tanács feladata, hogy a cigányság hatékony felzárkózásának előmozdítása érdekében színteret biztosítson a párbeszédre és az együttműködésre. A ROK-T lehetőséget teremt a felzárkózás-politikában érintett csoportok érdekeire vonatkozó információk és tapasztalatok kormányzati munkába történő közvetítésére, a Stratégia ellenőrzésében való részvételre. A tanács a felzárkózás-politikában szerepet vállaló egyházi és civil szervezetek képviselőinek aktív részvételén keresztül a civil, az egyházi és szakértői szférát is széles körben reprezentálja.

(Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)