Az Új Széchényi Terv keretein belül közel 5 milliárd forint támogatásra pályázhatnak hazai és külföldi testvériskolai kapcsolatok kialakításának céljából azok az intézmények, amelyekben hátrányos helyzetű, illetve halmozottan hátrányos helyzetű tanulókat oktatnak.

Hoffmann Rózsa és Kovács Zoltán sajtótájékoztatón ismertette a részleteket. (Az MTVA felvétele)

Az iskolák számára eddig is számos együttműködési lehetőség adódott már, azonban célzottan a különböző helyzetű iskolák közti kapcsolatok kialakítására irányuló kezdeményezés még nem valósult meg.

A konstrukció célja olyan projektek megvalósításának támogatása, amelyek az országhatáron belüli („A” komponens), valamint határon túli és nemzetközi (Európai Unión belüli) testvériskolai kapcsolatok („B” komponens) kialakításával, közös programok megvalósításán keresztül hozzájárulnak a gyermekek fejlesztéséhez, ismeretanyaguk bővítéséhez. A program lehetőséget teremt a tanulók és pedagógusaik számára arra, hogy a sajátjuktól eltérő életminőségű és helyzetű társakkal kerüljenek együttműködő kapcsolatba, tekintve, hogy a hátrányos helyzetűeket oktató iskolák nem hátrányos helyzetű fiatalokat oktató intézményekkel kapcsolódhatnak össze a pályázat keretein belül. Ezáltal a résztvevő tanulók kompetenciái, köztük szociális kompetenciái fejlődnek, erősödhet az egymás iránti elfogadás, a társadalmi felelősségvállalás, a fiatalok új élethelyzeteket ismerhetnek meg, látókörük szélesedhet, illetve együttműködési képességükre is kedvező hatással lehetnek az új tapasztalatok.

A projekt egy hazai pilot program, az Iskola –háló pályázat sikeres megvalósításának tapasztalatain és továbbfejlesztésén alapul.
A pályázatok benyújtása „A” komponens esetében 2013. július 8-tól 2013. augusztus 8-ig, a „B” komponens esetében 2013. augusztus 8.-tól 2013. szeptember 8-ig lehetséges. A pályázatok benyújtása és elbírálása folyamatosan történik. A pályázati kiírás, illetve a jelentkezéshez szükséges adatlap a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján, az alábbi linken érhető el.

http://www.nfu.hu/doc/4137

(Emmi, Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)