Gyapjú a magyar textilkultúrában címmel nyílt kiállítás Békéscsabán, a Munkácsy Mihály Múzeumban és a Csabagyöngye Munkácsy Emlékházban. Az esemény kísérőrendezvénye a XIV. textiles konferencia, amit Halász János, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára nyitott meg 2014. március 7-én.

Halász János a tanácskozás helyszínén, Szent István Egyetem Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Kar Gazdasági Campusán kifejtette: „A fonál évezredek óta az emberi kapcsolatok jelképe, mindkét végén áll valaki. Szétszakadhat, összehurkolódhat, de kiadhat különböző mintázatokat is. Ezekben a mintázatokban benne van a közösség múltja, melyből, ha kikandikál egy szál, újra fel lehet venni, azaz kapcsolatba léphetünk a hagyománnyal.”

A kiállítás és a konferencia bemutatkozási lehetőség az anyaországban és a határainkon túl élő népi textíliával foglalkozó alkotóknak. Az összejövetel előzménye a tavaly januárban meghirdetett alkotó pályázat volt, amelynek keretében az alkotóközösségek az ország különböző pontjain továbbképzéseket szerveztek, hogy megismerjék a pályázati témát. A szakköri alkotómunka nyolc hónapig foglalkoztatta a hímzőket, a szövőket, a viseletkészítőket, a csipkeverőket és a nemezkészítőket.

(Emmi, Kultúráért Felelős Államtitkárság)