Országos Innovációs Napját nyolcadik alkalommal rendezte meg február 26-án az ELTE Pályázati és Innovációs Központja és az Europe Direct - Budapest tájékoztató irodája. A szakmai és tudományos programok sorában előadást tartott Klinghammer István az Emberi Erőforrások Minisztériumának felsőoktatásért felelős államtitkára, az egyetem korábbi rektora. Átadták az ELTE Innovatív Kutatója díját, és negyedik ízben hirdettek eredményt a Hallgatói Innovációs ötletpályázat kapcsán is.

„Az ország versenyképességéhez versenyképes vállalkozások szükségesek, a vállalatok versenyképességéhez viszont versenyképes munkaerőre van szükség.” – mondta Klinghammer István, majd hozzátette: a versenyképes munkaerő jelentős hányada csak versenyképes felsőoktatási intézményből kerülhet ki, ugyanakkor versenyképes felsőoktatás nem létezhet versenyképes kutatások nélkül.

Az államtitkár arról is szólt, e célokhoz, jelentős állami szerepvállalás, finanszírozás szükséges. Klinghammer István a 2014-2020-as ciklusra tervezett támogatási források ügyében ismertette: az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program hétéves kerete 950 milliárd forint, melyből - az egyéb konvergencia támogatások nélkül- a felsőoktatásra tervezett összeg 134 milliárd. „Ez a támogatás a versenyképességi láncot jelentősen erősítheti.” – mondta az államtitkár, majd arról is szólt, a következő ciklusban prioritás a felsőfokú végzettséggel rendelkezők arányának növelése, a felsőoktatás szerkezetalakítása és minőségi színvonalának emelése.

További cél a felsőoktatási kutatás és a képzési infrastruktúra támogatása, emellett a hazai kutatási és fejlesztési kiadások GDP-hez viszonyított arányának 2020-ig 1,8%-ra kell növekednie. Az innovációs napon Klinghammer Istvánt követően többek között az egyetemi kutatás jövőjéről és az innovációban rejlő lehetőségekről szóltak a kormányzati szféra legjelentősebb szakpolitikusai, valamint számos neves szakmai szervezet képviselői. A délutáni szekció fókuszában az innovatív ötleteket megvalósító mikro - vagy kisvállalkozások (start-upok) álltak, de a társegyetemek technológiatranszfer irodáinak munkatársai is értekeztek.

Rengeteg tanulsággal szolgált számunkra a 2007-2013 közötti időszak, amelyek felhasználhatóak lesznek a most induló periódus során -- hangsúlyozta Csepreghy Nándor. A fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkár elsősorban arra hívta fel a figyelmet, hogy az új ciklusra átalakították az intézményrendszert és olyan célkitűzéseket fogalmaztak meg, amelyek visszatükrözik a kedvezményezetti kör és a magyar társadalom elvárásait.

(Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság)