A Tudomány Határok Nélkül program keretében 450 brazil vendéghallgató érkezik Magyarországra a következő hónapokban, képzési költségeiket a brazil kormány fedezi.

Mezey Barna, a Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöke csütörtökön a Budapesten tartott sajtótájékoztatón elmondta: 19 magyar felsőoktatási intézmény kínált programokat, amelyekre 627 brazil hallgató jelentkezett. Közülük választották ki az alapvetően alapképzésben részt vevő 450 diákot. Úgy fogalmazott: a program egyszerre az ország, a felsőoktatás és a Magyar Rektori Konferencia sikere.

Mezey Barna kiemelte: a 450 hallgató 68 százaléka azzal indokolta döntését, hogy a magyar felsőoktatásról kedvező információkat talált az interneten, 50 százalék az ország helyzetével, földrajzi elhelyezkedésével magyarázta választását. Összehasonlításul elmondta, hogy amikor Nagy-Britannia a programba belépett, az első évben 600 hallgatót fogadott.

Klinghammer István felsőoktatási államtitkár bízik abban, hogy a hallgatók jó hírét viszik majd Magyarországnak, és vonzó lesz hazánk a dél-amerikai államok diákjainak körében. A következő 10-15 évben Magyarország és a világ is olyan lesz, ahogy ezek a fiatalok alakítják - tette hozzá, és azt kérte, a hallgatói önkormányzatok segítsék a diákok beilleszkedését.

Sérgio Eduardo Moreira Lima, Brazília magyarországi nagykövete a brazil-magyar kapcsolatok fontosságát hangsúlyozta. Mint mondta, a magyar egyetemek részvétele a programban meghatározó, a magyar felsőoktatás színvonala magas, és fontos, hogy ezt Brazíliában is tudják, és megismerjék a magyar felsőoktatás által adott képzéseket.

Takács Szabolcs külügyi helyettes államtitkár szerint igazi magyar siker a 450 vendéghallgató érkezése. A globális nyitásnak - amelyet a kormány célul tűzött ki - elsősorban nem politikai területei vannak. Ezen belül Brazília Latin-Amerika meghatározó országa, amelyet politikai stabilitás jellemez, hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

A kiosztott háttéranyag szerint a brazil felsőoktatási intézményekben tavaly novemberben hirdették meg a pályázati felhívást, amelynek keretében 2013-2014-es tanév szeptemberében induló képzésekre lehetett jelentkezni. Az első szakaszban, július 1-ig 260 hallgató érkezik Magyarországra, akik részt vesznek egy nyári intenzív nyelvi előkészítőn is. Míg a második, csaknem 200 tagú csoport a tanév kezdetén, szeptemberben várható. A legtöbb hallgató a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre, a Debreceni Egyetemre és az Eötvös Loránd Tudományegyetemre érkezik majd. A hallgatók teljes képzési költségét és kiadásait a brazil kormány fedezi.

A brazil állam által támogatott Tudomány Határok Nélkül ösztöndíj program keretében természettudományos, mérnöki, egészség- és informatika tudományok területén, 2012 és 2015 között, 100 ezer brazil alap- és doktori képzésben tanuló diáknak nyílik lehetősége, hogy egy évet külföldi egyetemen töltsön.

(MTI, EMMI)