A 2013. évi felvételi eljáráshoz kapcsolódóan a kormány eltörölte a keretszámokat,és engedményeket tett azzal is, hogy egyes szakokra már 240 ponttal is be lehetett kerülni. Így tehát minden eddiginél több, 58.844 állami ösztöndíjas hallgató kezdhette meg tanulmányait 2013-ban. Közlemény.

Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár

Ez azt jelenti, hogy az állam a közfinanszírozást közvetlenül, a felvételi követelményeknek megfelelő, hallgatóknak adja, akik személyes képességeik, ambícióik, igényeik, jövőre vonatkozó karrier elképzeléseik alapján – legjobb tudásuk szerint - választanak az intézmények és képzési programjaik között, és az állami finanszírozást abba az intézménybe viszik, amely számukra a leginkább megfelelő képzési programot kínálja, a számukra legmegfelelőbb képzési rendszerben. Így tehát az Állami Ösztöndíj egy nagyon erős minőségi ösztönzőt jelent a felsőoktatás rendszerében, mivel a hallgatókat ez a szerződés arra ösztönzi, hogy tanulmányaikat minél előbb és sikeresen fejezzék be, és a végzést követően – a hátra lévő aktív éveikben – annyi időt töltsenek Magyarországon munkavállalóként, amennyi ideig az állam finanszírozta a felsőfokú tanulmányaikat.

Kép letöltéseFotó: Árvai Károly

260 pontra emelkedik idén a minimum ponthatár

Az alacsony pontszámoknak is köszönhetően olyan hallgatók is felvételt nyertek, akik korábban csak önköltséges képzéseken próbálkozhattak volna. Ugyanakkor nem csak a hallgatóknak, a felsőoktatási intézményeknek is érdeke, hogy motivált, jó képességű hallgatók kerüljenek be a rendszerbe. Ezért ezt a pontszám idén - a HÖOK és a Rektori Konferencia kérésére – 260 pontra emelkedett. Ugyanakkor az egyes szakokon, az egyetemi autonómia jegyében, a felsőoktatási intézmény határozza meg a bekerülési ponthatárokat. Sem a felvételizőnek, sem az egyetemnek nem érdeke, hogy alacsony tudásszinttel kerüljön be a hallgató az egyetemre, mert nem az ő tudásszintjéhez igazítják a tananyagot.

További változás, hogy immár mindenki számára ingyenesen hozzáférhető a 2014. évi felsőoktatási felvételi tájékoztató.

Kép letöltéseFotó: Árvai KárolyA tavaly (dec. 31-én) életbe lépett új szabályozásnak köszönhetően a 2014. évi általános felvételi eljárás szabályait rögzítő felsőoktatási felvételi tájékoztató 2013. december 21-én már csak elektronikus formában jelent meg, így az eddig fizetős kiadvány az idei évtől mindenki számára ingyenesen hozzáférhető, illetve letölthető az Oktatási Hivatal honlapjáról.

(Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság)