A minőségi felsőoktatás fontosságát hangsúlyozta a felsőoktatásért felelős államtitkár vasárnap a Debreceni Egyetem (DE) tanévnyitó szenátusi ülésén.

Az egyetem tükrözi az oktatáspolitika minőségét - jelentette ki Klinghammer István. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a kormány elhatározása alapján a magyar felsőoktatásban tart az átalakulás: megújul a főiskolai és az egyetemi intézményhálózat. Klinghammer István meggyőződésének adott hangot, hogy az egyetem olyan oktatási intézmény, amely elsősorban azáltal nevel, hogy tudományos műhely.

Szerinte különbséget kell tenni a tudományra nevelés és a tudományon keresztül történő nevelés között. "Előbbi elsősorban egyetem utáni posztgraduális feladat, a doktori iskolák feladata, utóbbi azonban az egész egyetemé" - fűzte hozzá.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának felsőoktatásért felelős államtitkára az egyetemi autonómiáról a budapesti egyetem névadójának, a fizikus Eötvös Lorándnak a gondolatait idézve kijelentette: az együttes tudományos gondolkodás közösségi igényének szervezeti megnyilvánulása nem pusztán jog, hanem kötelesség. Felhívta a figyelmet arra, hogy "gondolkodó embert csak gondolkodó emberek tudnak nevelni, így mindennél fontosabb az egyetemi munkában a személyes tényező, az önálló kutatómunkában érlelt alkotó egyéniség".

Az autonómia gondolata egyben oktatási programot is jelöl - jegyezte meg Klinghammer István, kiemelve: az egyetem egyik legfontosabb oktatásszervezési feladata, hogy a felelős vezetés megtalálja "az oktatási kötöttség és a tanulási szabadság között a helyes egyensúlyt".

Az államtitkár azt mondta: a Debreceni Egyetem országos jelentőségű intézmény, a hazai felsőoktatás egyik pillére, a hazai tudományosság és oktatás meghatározó műhelye.

Kétmilliárdos beruházás a Debreceni Egyetem műszaki karán

Csaknem kétmilliárd forintos beruházás fejeződött be a Debreceni Egyetem (DE) műszaki karán. Az európai uniós forrásból megvalósult fejlesztést vasárnap adta át Klinghammer István felsőoktatási államtitkár és Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere.

A felsőoktatási államtitkár úgy fogalmazott: a Debreceni Egyetem Északkelet-Magyarország "felelős egyeteme", ami azt jelenti, hogy valamennyi, a régióban működő egyetem és főiskola képzésének segítője és összefogója.

A beruházás eredményeként 3800 négyzetméter hasznos alapterületen egyebek mellett nehéz- és könnyűlaborokat, előadótermeket alakítottak ki. A nehézlabor nagygépes labor, ahol például betontöréseket, betonvágásokat vizsgálnak. A könnyűlaborban többi között anyagvizsgálatokat végeznek kis műszerekkel.

(MTI, kormany.hu)