A felsőoktatási intézmények részére – az előző kormányzati ciklusban felhalmozott adósságaik rendezéséhez, és az intézmények működéséhez szükséges forrásokat a kormány biztosítja.

Hiller István mai sajtótájékoztatóján a felsőoktatási intézmények költségvetési támogatásával kapcsolatban elhangzottak sok szempontból nem felelnek meg a valóságnak.

A felsőoktatási támogatás főösszege 123 Mrd Ft, de az intézmények nemcsak ezen állami támogatásból működnek, hanem saját bevételekből, és más kiegészítő állami forrásokból, uniós pályázati pénzekből, összesen tehát 490 Mrd Ft-ból. Így nemhogy forráskivonás történik, hanem például olyan – az előző kormányhoz köthető – hosszú évek óta húzódó problémákat old meg, mint például az elhibázott PPP beruházások, de az egyes felsőoktatási intézmények csőd-közeli állapotát ellensúlyozandó adósságkonszolidációt is lehetővé teszi.

A szocialista politikus azon állítása, hogy kevesebben juthatnak be egyetemre, főiskolára, mint korábban, a 16 - többnyire gazdasági - képzés esetében pedig előre meghatározták a bekerülési ponthatárokat, szintén félrevezető. A kormány legutolsó döntése arról szól, hogy 55.000 államilag finanszírozott hallgató lesz, vagyis ez a létszám nagyobb, mint az elmúlt években volt. Tehát a kormány éppen nem csökkentette, hanem emelte a hallgatói létszámot.

A Felsőoktatási Kerekasztalon a HÖOK és az oktatásért felelős miniszter a 16 szak esetében bejutási arányokról, és – a korábbi statisztikák alapján – ezt kifejező ponthatárokban állapodott meg. A megállapodás elsődleges szándéka és lényege az volt, hogy megfelelő számú államilag finanszírozott hallgató kerüljön be ezekre a szakokra is.

Hiller István kiemelte, hogy a 2013-as költségvetés 10 milliárd forintot különített el az intézményi kiválóság támogatására, de azt is kiemelte, hogy az ő értesülései alapján forrás nem áll rendelkezésre. Ezzel szemben az érintett intézményekkel már meg is történt a szerződéskötés.

(Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság)