Igazi nemzeti összefogás tanúi lehettünk a vörösiszap tragédia következményeinek elhárítása kapcsán - emelte ki Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a Magyar Tudományos Akadémián ma megrendezésre került Vörösiszap katasztrófa: Következmények és tapasztalatok című konferencia megnyitóján. A rendezvény keretében két együttműködési megállapodás került aláírásra az MTA és a katasztrófavédelem között.

Magyarország eddigi legnagyobb ökológiai következményekkel járó tragédiája során 10 ember vesztette életét, megsebesült 265 ember, 319 lakóingatlan vált lakhatatlanná, illetve szorult felújításra. A kormány azonban a helyén volt, azonnali és hatékony intézkedéseket hozott, a rendvédelmi szervek pedig erejüket nem kímélve, kiváló teljesítményt nyújtottak – értékelt az államtitkár.

fotó: Hornyák Dániel

Kontrát Károly elmondta: a katasztrófa hatalmas feladat elé állította a Belügyminisztérium szerveit. A károk elhárítása, a helyreállítási munkálatok feszített ütemterv szerint rendben zajlanak. A tragédiát ipari katasztrófa okozta, aminek okait a rendőrség fel fogja deríteni – tette hozzá az államtitkár.

Az államtitkár kiemelte: a katasztrófa sújtotta térség újjáépítése, rehabilitációja elindult, szinte minden az ütemterv szerint halad, így reális az esély arra, hogy a katasztrófát átélt települések és családok helyzete néhány hónapon belül véglegesen rendeződjön, megoldódjon. A kormány határozatokat fogadott el, amelyek alapján a károk felmérésére, ezt követően pedig a károk megtérítésére nyílt lehetőség - húzta alá.

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke beszédében köszönetet mondott mindazoknak, akik áldozatos munkájukkal segítették és jelenleg is segítik a példátlan ökológiai katasztrófa következményeinek elhárítását. Az MTA elnöke felhívta a figyelmet a tudományos élet és a gyakorlati szakemberek közötti együttműködés fontosságára is.

Bakondi György, országos katasztrófavédelmi főigazgató, katasztrófavédelmi biztos is a katasztrófavédelem és a tudomány együttműködését emelte ki felszólalásában. Ez az összefogás lehetővé tette, hogy egy soha nem látott tragédia során gyors és hatékony protokoll kerülhessen kidolgozásra a mentési és elhárítási feladatok szakszerű kezelése érdekében.

A tudomány és a katasztrófavédelem együttműködésének éles bevetésen kialakult formáit két együttműködési megállapodás aláírásával is megerősítették az intézmények jelenlévő vezetői. Az MTA és a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága, a hosszú távú kármegelőzés, valamint a magyar lakosság biztonságának megteremtése érdekében kívánja összehangolni tevékenységét és megteremteni intézkedéseik szervezeti kereteit. Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és az MTA Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézete között létrejött megállapodás pedig a földrengésekből adódó katasztrófa- és veszélyhelyzetek kezelésével kapcsolatos feladatok hatékony összehangolását szolgálja.

(kormany.hu)