Az önkormányzatok finanszírozásának elvei nem változnak, de több támogatási forma igazságosabb lesz a jövő évi költségvetésben - mondta Tállai András, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára szerdán az MTI-nek adott interjújában.

Az államtitkár jelezte: az állami és önkormányzati feladatok újraszabályozása átláthatóvá tette a rendszert, s erre épülve a finanszírozást is át kellett alakítani, majd meg kellett valósítani az adósságkonszolidációt. A 2013-as tapasztalatokról szólva megjegyezte: nagyobb településeken, ahol érezhető volt az adósságátvállalás mértéke, pozitívan fogadták a feladatfinanszírozásra való áttérést, de egyes kistelepüléseken - ahol nincsenek helyi adóbevételek vagy alacsony a mértékük - még vannak feszültségek. Tállai András álláspontja szerint a cél olyan arányban eltalálni a kistelepülések finanszírozását, hogy az alapfeladatokat mindenütt el tudják látni.

Mint mondta, az önkormányzatok több jogcímen 17 milliárd 441 millió többletforráshoz jutottak 2013-ban az eredeti költségvetéshez képest. A helyi adóbevételeik figyelembevételével egyebek mellett a gyermekétkeztetés kiegészítő támogatására, a szociális és gyermekjóléti alapellátás kiegészítésére, valamint a helyi közösségi közlekedés támogatására voltak jogosultak. Az öt jogcímen járó juttatás beépül a 2014-es költségvetésbe - tette hozzá.

Tállai András arról is beszámolt, hogy kategóriákat hoztak létre a településüzemeltetési normatívák megállapítására. Megvizsgálták, hogy 2012-ben a települések mennyit költöttek a többi között köztemető fenntartására, közutak karbantartására és közvilágításra. A torzító értékek kiszűrése után pontosították, a valós adatokhoz igazították a finanszírozást.

Az önkormányzati államtitkár kiemelte: a jövő évi büdzsé tervezetében 67 milliárd forinttal magasabb főösszeg szerepel a helyi önkormányzatok fejezetében, mint 2013-ban. Ha ebből leszámítják a pedagógus-életpályamodell óvodapedagógusokra vonatkozó mintegy 30 milliárd forintos többletfinanszírozását, akkor is 38,6 milliárd forint plusz jut működésre.

Hangsúlyozta: az adósságkonszolidációból kimaradó - többnyire kis lélekszámú - települések tízmilliárd forint összegű fejlesztési támogatásban részesülhetnek. A tárca tervei szerint ezt az összeget - vagy ennél többet - a következő négy évben minden évben biztosítják.

Mivel az adófizetők a helyi iparűzési adójukból levonhatják az elektronikus útdíj egy részét, ezért újdonság, hogy az állam kompenzálja az érintett önkormányzatokat. Ennek mértéke ugyancsak tízmilliárd forint lesz - mondta az államtitkár. Hozzátette: emellett a tartalékokat további tízmilliárddal emelik, vagyis azokban 40,1 milliárd forint áll majd rendelkezésre, miközben az idei 17 milliárd beépül az eredeti működési támogatásba.

Tállai András szólt arról is, hogy a kormány még vizsgálja az önkormányzati adósságkonszolidáció második ütemének lehetőségét, erről a következő hetekben várható döntés.

(MTI)